Stoppa den polska regeringens attack på medier
– Vad som händer i Polen är djup oroande. Vi måste alltid reagera med bestämdhet mot en utveckling där politiken vill styra media. Fria och oberoende media är en grundpelare i våra demokratier, säger europaparlamentariker Anna Hedh (S).
Enligt den ansvariga ministern i Polens regering är det långsiktiga målet att kontrollera public service medier samt att de medier som kritiserar lagen ska tystas.
– Vi ser just nu en utveckling i flera av EU:s medlemsländer där nationalistiska högerregeringar angriper media för att kunna befästa sin makt. EU kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker måste reagera med kraft innan det är för sent. Indragen rösträtt och ekonomiska sanktioner bör bli följden om den polska regeringen inte backar, säger Anna Hedh i en avslutande kommentar.
I Ungern har sedan tidigare Orbáns regering tagit kontroll över media och den polska regeringen har sagt att de ser Ungern som modell.